Poprzedni artykuł cieszył się niespodziewanie wysoką oglądalnością. Postanowiłem opublikować zatem fotografie, które wykonałem prawie dwa lata temu podczas rowerowej wyprawy z Bolesławem Borowieckim. Poprzednie nasze poszukiwania młyna nie zakończyły się sukcesem. Szukaliśmy w złym miejscu, po złej stronie rzeki. Tym razem udało się. Obecność młyna, a w zasadzie tego co z niego zostało zdradziły w lesie drzewa owocowe.
Wskazywały na wcześniejszą obecność ludzi – nie rosły ot „tak sobie”. Już wkrótce ukazał się naszym oczom rów młyński (a może kanał ulgi), rozrzucone koła młyńskie, ślady fundamentu samego młyna – wskazały, że jest to to miejsce.
O samym młynie i wydarzeniach wokół niego się dziejących zamieszczałem artykuły:
- Małachów, kwiecień 1940. Ostatnie śniadanie
- Małachów, zaginiona tablica – 7.04.1940
- Wakacje w Pile, Małachowie i w Końskich
- Zamach na Fittinga
Zostawiam zatem czytelników z fotografiami.
Leksykon młynarzy i miejscowości
Chciałbym opublikować na stronie pracę: Leksykon młynarzy, rodów młynarskich Ziemi Koneckiej od (?) wieku.
Zapraszam zatem wszystkich czytelników do współtworzenia leksykonu. Zakładam, że będzie składał się z dwóch trzech: alfabetyczny wykaz miejscowości z określeniem „pochodzenia wody”, typu młyna: wodny, wiatrak lub motorowy, jego historii, wskazaniem źródeł bibliograficznych itp. oraz indeksu nazwisk młynarzy i rodów młynarskich, kolejna część to młyny w przekroju
Pierwowzór leksykonu młynarzy zamieszczę wkrótce.