W heraldykę powiatu koneckiego wpisuje się projekt wstępny herbu Stąporkowa z 2001 roku, wykonany przez niżej podpisanego, ale nie przedstawiony w późniejszym artykule o tej tematyce (zob.: konskie.org.pl – heraldyka i sfragistyka). 15 listopada tego roku Emilian Niemiec, naczelnik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Końskich, dostarczył rzeczony projekt burmistrzowi Stąporkowa Leopoldowi Garbaczowi. Następnie projekt z wnioskiem o zaopiniowanie miał być przesłany do Komisji Heraldycznej przy MSWiA, w której zasiadał starosta konecki Adam Sosnowski. Po przeszło dwudziestu latach, 2 lutego 2023 roku, projektant uzyskał z sekretariatu tejże Komisji informację, że projekt był wówczas opiniowany i opinia została przekazana wnioskodawcy.
Okazało się, iż 30 sierpnia 2001 roku Rada Miejska w Stąporkowie wyraziła zgodę na opracowanie projektów nowego herbu i flagi. W swoim opisie projektant podał zaś, co następuje: Wobec zakwestionowania poprawności herbu przez Komisję Heraldyczną (…), niniejszy projekt wstępny ma na celu określenie nowego wizerunku, zgodnego z regułami polskiej heraldyki samorządowej. W ten sposób powstał projekt wstępny (ideowy), który zachowywał symbolikę dotychczasowego herbu, lecz obrazował ją nie w stylistyce PRL-u a w odwołaniu do I Rzeczypospolitej.
Przede wszystkim w tarczy późnogotyckiej, tzw. hiszpańskiej, zaproponowano następujące godła: staropolski płonący piec hutniczy – na okoliczność wystawienia takiego pieca w pierwszej połowie XVIII wieku przez Małachowskich, koło wodne – poświadczone na tym terenie od XVI wieku i będące zapożyczeniem ze współczesnego herbu powiatu koneckiego oraz inicjał S – przywołujący dawną nazwę kuźnicy żelaznej Stąpor.
Projekt wstępny został opracowany w dwóch wariantach:
wersja I – w polu błękitnym nad połową koła wodnego srebrnego piec płonący złoty, w którego wejściu czerwonym inicjał S złoty;
wersja II – w polu błękitnym, nad podstawą czerwoną z połową koła wodnego złotego, piec płonący srebrny z wejściem czerwonym, w którym inicjał S złoty.
6 grudnia 2001 roku burmistrz Garbacz przesłał ów projekt do Komisji Heraldycznej, skąd 16 marca następnego roku otrzymał opinię podpisaną przez przewodniczącego prof. Stefana K. Kuczyńskiego. W opinii profesor stwierdził m.in., że Komisja „z uznaniem odnosi się do inicjatywy zmiany herbu miasta Stąporkowa, który w dotychczasowym kształcie, funkcjonującym od 1967 roku, daleko odbiega od dobrych wzorów heraldyki miejskiej. Przesłane do wstępnej opinii wzory można określić jako znaczący postęp w poszukiwaniu właściwej dla miasta symboliki i poprawnej formy godła”.
Na tym etapie prace projektowe nad herbem zostały zamknięte, bowiem nowe władze samorządowe wyłonione w jesiennych wyborach 2002 roku pozostały przy dotychczasowym wzorze, zlecając Mennicy Państwowej umieszczenie go na pieczęci Urzędu Miejskiego.
Krzysztof Dorcz