Fotografię udostępniła p. Agnieszka Byczkowska
Kazimierz Kapel (Końskie 1895? – Rożki k. Radomia 11.10.1942 r.) – legionista Józefa Piłsudskiego, żołnierz na froncie wschodnim w walkach z bolszewikami, żołnierz II RP, żołnierz AK ps. Wróbel, zapomniany bohater… Z zakupem tej książki długo się wstrzymywałem. Nikt i nic nie zachęcało mnie do zakupu. Już pierwsze dotkniecie – przeglądam kartki: jestem zafascynowany wysoką jakością pracy wydawcy, rysunkami autora, samym tekstem (rymy grzeszą naiwnością)…
We wstępie Edward Tylman (siostrzeniec Kazimierza Kapla) pisze: Wiersze, literacko wprawdzie nie najwyższych lotów, ale ile w tych zwrotkach autentyzmu, młodzieńczej i żołnierskiej prawdy i prostoty. To właśnie korzystnie wyróżnia „Moje kartki” od innych opracowań tego typu. Szczególnym ich walorem jest ponad sto kolorowych rysunków autora, ilustrujących dzieje i wygląd ówczesnych rodzinnych stron, które wpisane w szlak bojowy i przeżycia młodego legionisty, są cennymi dokumentami z tych przełomowych dla Polski lat…
Po kilku latach dzięki uprzejmości p. Agnieszki Byczkowskiej trzymam w rękach oryginalne, pożółkłe kartki przygotowane przez autora ponad siedemdziesiąt lat temu. Rysunki – miniatury, całe karty – nie zostały zamieszczone w książce. Zapraszam gorąco do przeczytania tej książki i obejrzenia pozostałych, ponad stu rysunków – Kazimierz Kapel, Liryczny pamiętnik legionisty. Moje kartki 1903-1920, Kraków 2005.
I jeszcze jedno spostrzeżenie. Myślę, że warto wydać drukiem korespondencję, którą prowadził Kazimierz Kapel. Tych kartek korespondencyjnych, chociażby z legionów jest dużo: kilka z nich jest pokazanych na wewnętrznych stronach okładki wspomnianej książki. A jakże piękna to korespondencja: ile tam codziennej troski, zwykłych prostych spraw i odwołania do słów tych wielkich: Ojczyzna, Miłość…