Niezmiernie się cieszę, że mogę po raz kolejny, tylu przyjaciół gościć u siebie, dzisiejszego popołudnia…
…Do tych materiałów docierałem w bardzo różny sposób. Nie było to takie proste. Generalnie te fotografie w zestawie 32, które pokazuję państwu; są to fotografie z lat 1909-20, z wyjątkiem 4 fotografii pochodzących z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Autorami tych fotografii jest Włodzimierz Aweryn (większości), autorem jednej pracy jest Michał Radkowski, który niegdyś mieszkał w Radoszycach i był właścicielem kamienicy w której obecnie mieściła się piekarnia Mastalerza. Z okna na piętrze tego budynku wykonał fotografię – widok w dniu targowym. Cztery fotografie są autorstwa mieszkańca Radoszyc, miał tu warsztat – pracownię stolarską – nazywał się Olszewski. Mieszkał z rodziną w Radoszycach do 1944 roku.
Ciekawostką jest to, że z chwilą kiedy zobaczyłem tą fotografię, pojawiła się iskra. Gdzie są te cudeńka przedstawione na fotografii? Przypomniałem, sobie, że od lat, w Boże Ciało mieszkanki Radoszyc noszą te feretrony w procesji. Poszedłem do kościoła – są. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Józefa Tępińskiego mogłem dzisiaj państwu zaprezentować fotografię stolarni, jak i autentyczne feretrony, które mają ponad sto lat.
Myślę, że jest to bardzo ciekawy materiał fotograficzny. Obraz Radoszyc sprzed stu lat. Pokazane są bardzo istotne momenty z życia ówczesnego mieszkańca, zarówno te świeckie jaki i katolickie. Mamy święcenie pokarmu, kobiety klęczą. W zawiniątkach, chustkach, nie w koszyczkach – święcą pokarm. Są fotografie ukazujące Boże Ciało i targ koński i normalny, dzień św. Marka, gdzieś w tle procesja do kościoła zmierza, dalej mamy odpust z okazji św. Piotra i Pawła z karuzelą (trzy fotografie), mamy grupę Żydów…
Ciekawostką jest grupa 4 fotografii które prezentują strażaków. Widać dworek (trudno go zlokalizować na terenie Radoszyc, na zapleczu tego dworku sportretowała się Radoszycka Straż Ogniowa. Jest fotografia ze sceną polowania, w grupie widać księdza. Tu jest jeszcze most, podejrzewam, że na rzece Plebance. Zapraszam do oglądania wystawy…
Tadeusz Czarnecki, głos na otwarciu wystawy Radoszyce w starej fotografii, w dniu 15.09.2012.