Dzisiaj pokażę państwu trzy fotografie kapliczek – krzyży związanych ze zbliżającymi się rocznicami odzyskania i utracenia wolności 1918, 1939 i 1945. Zmuszają one do zastanowienia i zadumy.
Legioniści przed krzyżem – kapliczką
Czy to już jest świt wolności 1918? Fotografia pochodzi z dużego zbioru koneckiego legionisty Kazimierza Kapla, autora rymowanej kroniki historii Końskich, artysty, rysownika, malarza…
Polecam ciekawy artykuł p. Pawła Putona z Radomia: „Pamiątki Wielkiej Wojny”. Kapliczki regionu radomskiego z czasów I wojny światowej
Uciekinierzy przed zawieruchą wojenną wrzesień 1939
Jeżeli kiedykolwiek wydam książkę o kapliczkach – krzyżach, ta fotografia będzie jedną z pierwszych, którą wybiorę. Pochodzi z albumu niemieckiego żołnierza. Z wielką przyjemnością zakupiłem ją na aukcji internetowej. Po krótkich cieniach możemy wnioskować o godzinie wykonania zdjęcia. Fotografia zmusza do zadumy i refleksji.
Nazywali ją Feluś
Urodzona 20 września 1925 roku w Końskich, podczas okupacji niemieckiej służyła w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej kapitana Józefa Wyrwy „Starego”, który wchodził w skład 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej, była łączniczką dowódcy 25 pułku majora Rudolfa Majewskiego „Leśniaka”. Po zakończeniu wojny pozostała w konspiracji. Tuż przed Wielkanocą 1946 roku została uprowadzona w Skotnikach i zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Końskich. Na fotografii: Stefania Firkowska z koleżankami, Końskie ul 1 Maja. W tle, w zaułku drewniany krzyż choleryczny – istniejący do dziś. Ponadto patrząc na wprost widoczny budynek elektrowni miejskiej.
2.09.2017 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego odbyła się premiera książki Wojciecha Zawadzkiego Tajemnice Diablej Góry, książki przedstawiającej tragiczne losy żołnierzy wyklętych: Stefanii Firkowskiej „Felusia” i Tadeusza Bartosika „Wilka”.
Krzysztof Woźniak